Rewolucyjne zmiany w obowiązkach właścicieli i zarządców obiektów budowlanych. Szkolenie
Czy wiesz, jakie zmiany w Prawie budowlanym i ustawach towarzyszących nastąpiły w drugiej połowie roku 2015 r. oraz jakie istotne zmiany weszły w życie z początkiem 2016 r.?
2016-01-11, 13:24

Czy znasz wzory protokołów kontroli okresowych? Czy pojęcie „zarządca obiektu budowlanego” jest tożsame z pojęciem „zarządca nieruchomości”? Czy wiesz, kto dysponuje nieruchomością na cele budowlane?

Odpowiedzi na te pytanie będzie można uzyskać podczas szkolenia, które odbędzie się już 3.02.2016 r. w Warszawie.

Szkolenie przeprowadzi mgr Eugenia Śleszyńska - znawca problematyki gospodarki finansowej wspólnot mieszkaniowych, autorka wielu książek i publikacji, m.in. książki „Gospodarka, rachunkowość, podatki i rozrachunki wspólnoty mieszkaniowej” (wyd. Wolters Kluwer).

Wykładowca uwzględni nowe przepisy prawa oraz najnowsze orzecznictwo i interpretacje podatkowe.

Data szkolenia: 3 lutego 2016 r.

Miejsce szkolenia: Grupa MEDIUM, ul. Karczewska 18, 04-112 Warszawa

Godziny: 9.00-17.00

Cena uczestnictwa: 550 zł netto - dla prenumeratorów Administratora: 400 zł netto

Zgłoszenia: Katarzyna Zaręba
tel. 22 512 60 83
kom. 501 333 717
faks 22 810 27 42
e-mail: kzareba@medium.media.pl

Na specjalistyczne szkolenie zapraszamy:

  • firmy zarządzające nieruchomościami wykonujące czynności obsługi technicznej,
  • przedstawicieli spółdzielni mieszkaniowych i TBS-ów oraz jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej (wspólnot mieszkaniowych)
  • właścicieli lub zarządców obiektów budowlanych, w tym firmy, spółki, instytuty, uczelnie, urzędy.

Tematyka szkolenia: Rewolucyjne zmiany w obowiązkach właścicieli i zarządców obiektów budowlanych – 2015-2016. Stan po zmianach prawa i według najnowszego orzecznictwa

Program szkolenia:

  1. Obowiązki właściciela obiektu budowlanego w zakresie utrzymania technicznego obiektów budowlanych, w tym w warunkach działania wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych. Prawo, orzecznictwo, praktyka
  2. Przepisy techniczno-budowlane a obiekty stare. Ważne orzecznictwo
  3. Przełomowe zmiany Prawa budowlanego – stan po zmianach – od dnia 9 marca 2015 r.
  4. Kontrole okresowe według Prawa budowlanego i przepisów techniczno-budowlanych po zmianach prawa. Dokumentacja i wykorzystanie do planowania remontów
  5. Kontrole okresowe obiektów zbudowanych z wyrobów azbestowych według odrębnych przepisów prawa ochrony środowiska. Jak usuwać azbest, jakie składać sprawozdania i komu?
  6. Kontrola systemu ogrzewania i klimatyzacji – stan po zmianach prawa od dnia 9 marca 2015 r. Wzory protokołów
  7. Prowadzenie książki obiektu budowlanego i dokumentacji techniczno-budowlanej, przechowywanie dokumentacji – stan po zmianach prawa. Kto odpowiada za dokumentację?
  8. Obowiązki w zakresie planowania remontów – od zestawienia potrzeb remontowych do planu remontów – krok po kroku – według drugiego przepisu techniczno-budowlanego
  9. Rewolucyjne zmiany Prawa budowlanego od 28 czerwca 2015 r. Kiedy pozwolenie na budowę, a kiedy zgłoszenie? Czy inwestor może wystąpić o pozwolenie na budowę zamiast zgłoszenia budowy?
  10. Rewolucyjne zmiany Prawa budowlanego od dnia 11 września 2015 r. i 15 września 2015 r. oraz od dnia 18 listopada 2015 r.
  11. Rewolucyjne zmiany Prawa budowlanego – 2016, w tym od 1 stycznia 2016 r. oraz od 7 stycznia 2016 r. – nowe obowiązki właściciela lub zarządcy obiektu budowlanego.
  12. Ważne zmiany przepisów o rękojmi ustawowej i gwarancji jakości.

 

Wybrane fragmenty wykładu

1. (…) Z odrębnością wspólnoty mieszkaniowej - jako osoby ustawowej – wiąże się jej odpowiedzialność z mocy prawa za skutki swej działalności przed organami administracyjnymi, podatkowymi i innymi, w tym przed organem nadzoru budowlanego.

Odpowiedzialność wspólnoty mieszkaniowej z mocy prawa przejawia się m.in. w tym, że jako podmiot odpowiedzialny jest stroną różnych postępowań administracyjnych i karnych, karno-skarbowych oraz że wobec niej mogą stosowane sankcje karne.

Odpowiedzialności z mocy prawa wspólnota mieszkaniowa nie może przenieść na inny podmiot, w tym na firmę zarządzającą albo na niektórych właścicieli lokali.

2. (…) Poza wyliczonym wprost katalogiem kontroli okresowych określonym w art. 62 p.b. kontrolom okresowym należy poddawać obiekty placów zabaw i miejsc rekreacji. Wymaga to prowadzenia odpowiedniej dokumentacji. Podstawa prawna, art. 61 pr. bud. w związku z art. 62 ust. 1 pkt 4 pr. bud.

Bezpieczeństwo placów zabaw, jako obiektów budowlanych, określono w przepisach ogólnych Prawa budowlanego oraz w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. W rozdziale ósmym ww. rozporządzenia określono warunki organizacji urządzeń rekreacyjnych, w tym ogólnie dot. placu zabaw m.in. w § 19, 39 i 40. Jednakże obowiązek kontroli okresowej takich obiektów wynika z art. 61 i 62 pr. bud.

Do urządzeń placów zabaw mają zastosowanie przepisy ustawy z 12 grudnia 2003 r. o ogólnym bezpieczeństwie produktów (DzU nr 229, poz. 2275 ze zm.).

Normy bezpieczeństwa dla urządzenia placu zabaw:

PN-EN 1176 – odnośnie do wyposażenia

PN-EN 1177 – odnośnie do nawierzchni.

KONTAKT / AUTOR
Aleksandra Cybulska
Manager ds. marketingu internetowego
Grupa MEDIUM
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2024.  Dla dziennikarzy
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.